fbpx

Branża UX nieustannie zyskuje na popularności i znaczeniu. Co za tym idzie, na rynku pojawia się coraz więcej programów i szkoleń ułatwiających pracę oraz zwiększających kompetencje pracowników. Ilość ofert może przyprawić o niemały zawrót głowy. Co w przypadku osób wchodzących dopiero na rynek UX?

Jak zacząć, na czym się skupić? W niniejszym artykule przedstawimy jak wyglądają pierwsze kroki w projektowaniu UX oraz wskażemy, od czego warto zacząć i co na początek wybrać.

Typy projektowania

Jeżeli jesteś na początku swojej drogi z projektowaniem, pewnie spotkałeś się z terminami UX/UI design. Warto na wstępie sprecyzować poszczególne typy projektowania, które bardzo często są mylone.

Projektanci UX (ang. user experience designers) skupiają się w głównej mierze na funkcjonalności i użyteczności danego interfejsu. Istotą jest zaprojektowanie usługi/produktu, tak aby użytkownicy mogli w sposób intuicyjny poruszać się po stronie. Efektem końcowym jest klikalny prototyp, obrazujący ideę i funkcjonalność danego produktu.

Z kolei projektanci UI (ang. user interface designers) odpowiadają za cały aspekt graficzny produktu. Ich zadaniem jest przełożenie surowego prototypu na formę wizualną, która zostanie ostatecznie zaprezentowana użytkownikowi. To tutaj skupiamy się na doborze kolorów, fontów, czy grafice, które między innymi zwiększają konwersję produktu i zachęcają użytkowników do korzystania z niego.

Podsumowując, projektant UX buduje prototypy, natomiast UI designer ubiera je w przyjemną dla oka szatę graficzną. Oba typy żyją ze sobą w synergii, gdyż jeden wpływa na drugiego. Mimo że aplikacja może zachęcać swoim wyglądem, to gdy nie spełnia podstawowych funkcji użyteczności, nie będziemy z niej korzystać. Sam wygląd czy sama funkcjonalność nie da satysfakcji korzystania z produktu, dlatego UX i UI powinny się wzajemnie uzupełniać.

Czego musisz się spodziewać na początku?

Bycie projektantem wiąże się z ciągłym poszukiwaniem nowych rozwiązań w dziedzinie technologii i designu. Warto analizować aktualny rynek potrzeb konsumentów i stale poszukiwać inspiracji z zakresu projektowania. Na wstępie warto zapoznać się z oprogramowaniem, teorią i po prostu zacząć działać!

Na początek możesz zabrać się za przeprojektowanie/odwzorowanie wybranej przez Ciebie strony internetowej – pozwoli Ci to lepiej poznać program. Korzystaj również ze szkoleń i kursów. Połączenie teorii z praktyką to jeden z najlepszych sposobów na naukę.

Przykładowe zasady/pojęcia, które powinieneś znać na samym początku:

Makieta – jest to przedstawienie elementów na ekranie w odpowiedniej wielkości i rozmieszczeniu.

Prototyp – to makieta wzbogacona o interakcje, taki prototyp wykorzystuje się do testów użyteczności.

Responsive web design – jest to tak zaprojektowana strona internetowa, której układ będzie automatycznie dostosowywał się do innych urządzeń, na których będzie wyświetlana. Np. tablet czy smartphone.

Zasada 5 sekund – tylko tyle czasu potrzeba, aby użytkownik wyrobił sobie ocenę o danej stronie, dlatego wykorzystaj ten czas i zaprojektuj coś, co przykuje uwagę użytkownika.

Spójność – stosuj spójność w kolorystyce, typografii, elementach czy proporcji. Jest to niezwykle istotne, jeśli chcesz, aby Twoja strona była przyjazna dla oka i funkcjonalna.

Typografia – niezwykle istotne jest przygotowanie hierarchii typografii. W innym rozmiarze powinny być nagłówki, a w innym treści pisane pod nim. Pamiętaj o spójności we wszystkich elementach tekstowych.

Korzystaj z utartych wzorców – korzystaj z gotowych elementów i trzymaj się powszechnie uznawanych zasad projektowania.

Skąd czerpać wiedzę?

Jeśli jesteś na początku swojej drogi związanej z UX, najwięcej skorzystasz, ucząc się poprzez praktykę. Wiele zależy od Ciebie i Twoich chęci. Poniżej prezentujemy listę wskazówek, które pomogą Ci wdrożyć się w świat projektowania UX.

1. Stale poszukuj inspiracji – projektowanie wiąże się z byciem na bieżąco w kwestii designu. Korzystaj z dobrodziejstwa Internetu, doświadczenia innych i inspiruj się dobrymi praktykami, które znajdziesz w sieci. Dużo ciekawych rozwiązań możesz znaleźć poniżej:

dribbble.com/

pttrns.com/

pl.pinterest.com/

2. Korzystaj z doświadczenia innych – warto mieć mentora, który wspomoże Cię na początku Twojej drogi. Jeśli jednak nie znasz osobiście takiej osoby, możesz skorzystać z porad znajdujących się na blogach czy stronach konkretnych agencji. Znajdziesz tam wiele wskazówek, które ułatwią Ci stawianie pierwszych kroków, a może akurat za jakiś czas poznasz te osoby na jakiejś konferencji?

Inspiracji możesz poszukiwać między innymi tutaj:

symetria.pl/blog/

thefutur.com/content/ux-design

workshopper.com

www.nngroup.com

3. Czytaj! Książki od zawsze stanowiły skarbnicę wiedzy. Dzisiejsze czasy pozwalają na korzystanie z tego rozwiązania także online. Poniżej przedstawiamy propozycje lektur, wartych uwagi:

„Dizajn na co dzień” Don Norman

„Get started in UX” Luke Chambers, Matthew Magain

„Nie każ mi myśleć” Steve Krug

„Pięciodniowy sprint. Rozwiązywanie trudnych problemów i testowanie pomysłów” Jake Knapp, John Zeratsky, Braden Kowitz.

4. Ćwicz – nie bez powodu mówi się, że praktyka czyni mistrza. Na rynku jest dostępnych wiele programów do projektowania razem z tutorialami. Dobierz narzędzie, na którym najwygodniej będzie Ci się pracować. Nie bój się testować:

www.axure.com/download

www.figma.com/

www.adobe.com/pl/products/xd.html

www.sketch.com/

5. Bierz udział w szkoleniach – jeśli jednak samodzielna nauka przez Internet nie jest dla Ciebie, skorzystaj z dostępnych szkoleń. Początki bywają trudne, ale z pomocą ekspertów przełamiesz swoje pierwsze bariery i nabierzesz wiatru w żagle.

Przykładowe szkolenia, od których warto rozpocząć:

Podstawy projektowania w Axure

Tworzenie design systemów

6. Bądź obecny – korzystaj z organizowanych konferencji i wydarzeń związanych z ogólnie pojętą branżą UX. Na rynku organizowanych jest wiele spotkań (także darmowych) z pewnością znajdziesz więc coś dla siebie:

Product Camp

Batony

Tipi UX

WUDy

Ladies that UX

DesignWays Conf

Powyższe propozycje nie stanowią skończonej listy, a jedynie inspiracje – przystań, z której rusza Twój statek na wody UX-a. Pamiętaj, że to Ty jesteś kapitanem i od Ciebie zależy w którą stronę popłyniesz. Możliwości jest wiele.

Podsumowanie

Branża UX jest niezwykle ciekawym środowiskiem, w którym każdy dzień przynosi nowe wyzwania. Mimo że początki mogą wydawać się ciężkie, ważne jest to, żebyś się nie poddawał. Poznawaj ludzi z branży, bierz udział w szkoleniach i konferencjach, rozwijaj się i ćwicz. Pamiętaj, że wiele zależy od Ciebie. Wszelkie narzędzia to tylko dodatek. Kluczem do stworzenia dobrego rozwiązania jest zbadanie i zrozumienie potrzeb użytkowników. Uwierz w siebie i do dzieła! Pamiętaj, każdy kiedyś zaczynał.

Artykuł został opublikowany w Nowy Marketing.

Autorki: Dominika Pałasz, Paulina Gac

[ez-toc]

Symetria
Agencja
Podziel się

Similar articles

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany
Wymagane pola są oznaczone *