fbpx

Rok 2020 pokazał nam, że trudno jest być czegokolwiek pewnym. Pandemia miała także duży wpływ na branżę user experience. Okazało się, że badania czy szkolenia UX realizowane w pełni zdalnie są równie efektywne jak te standardowe. A jak to wygląda z kompetencjami UX? Czy w 2021 r. potrzebujemy zupełnie innych umiejętności?

Kompetencje UX 2020

Od stycznia do września 2020 przeprowadziliśmy badanie ilościowe, które miało na celu zdiagnozowanie kompetencji w zakresie UX, wszystkich osób, które wypełniły ankietę.  Zapytaliśmy o poziom znajomości metod i narzędzi UX w obszarze projektowania, badań, zarządzania produktem. Pytaliśmy także, które z kompetencji UX respondenci chcą rozwijać w najbliższym czasie. Wśród najczęściej wskazywanych obszarów, w których badani czują potrzebę rozwoju były wskazywane m.in. wytyczne dla stylu treści, UX Writing, dostępność, budowanie kompetencji UX w zespole, Design Sprint, definicja mierników UX czy dokumentowanie interfejsu.

Postanowiliśmy więc wyjść naprzeciw tym oczekiwaniom i przygotowaliśmy 5 zupełnie nowych szkoleń, które będą dostępne na platformie UX Upgrade:

– Wprowadzenie do UX Writingu
– Dostępność w pigułce
– Podstawy projektowanie w Figmie
– Analityka dla zaawansowanych
– Design Sprint dla zaawansowanych

W ramach powyższych szkoleń, uczestnicy będą mieć szansę rozwijać swoje kompetencje zarówno z projektowania (treści czy interfejsów), tworzenia dostępnych produktów cyfrowych, czy zaawansowanej analityki.

Nowe spojrzenie na projektowanie

Osoby, które wzięły udział w naszej ankiecie najczęściej pełnią lub chciałyby pełnić w zespole role związane z projektowaniem, czyli UX Designer (69%) oraz UI Designer (40%). Dotychczas na platformie UX Upgrade były dostępne szkolenia z projektowania, z wykorzystaniem oprogramowania Axure. W związku z tym, że zauważyliśmy rosnące potrzeby rozwoju w tym obszarze, postanowiliśmy uruchomić nowy kurs “Podstawy projektowania w Figmie”. Szkolenie przyda się wszystkim osobom, które chcą poznać narzędzia do zespołowego projektowania interfejsów. Uczestnicy będą mieli szansę odkryć tajniki Figmy, ale także stworzyć własny, interaktywny prototyp korzystając z gotowej biblioteki elementów” –  mówi Witold Janiszewski, trener szkolenia.

Nowością jest także szkolenie “Dostępność w pigułce”. Znajomość podstaw projektowania uniwersalnego oraz zasad tworzenia dostępnych produktów cyfrowych to kompetencje, które przydadzą się przede wszystkim każdemu UX/UI Designerowi, ale skorzystają także developerzy czy Product Ownerzy. Warto pamiętać, że projektowanie treści jest równie ważne jak projektowanie interfejsów, stąd decyzja o uruchomieniu szkolenia z zakresu UX Writingu. Coraz więcej organizacji zauważa, że umiejętność pisania jest niezbędna w zespole projektowym. Moje szkolenie odpowiada na tę potrzebę. Wprowadzę Cię w temat i wskażę dalszą drogę. Pokażę Ci też jak wygląda praca UX Writera w zespole i nauczę Cię jak tworzyć dostępne i inkluzywne treści – mówi Kalina Tyrkiel, trenerka szkolenia Wprowadzenie do UX writingu.

Zdiagnozuj czego potrzebujesz

Gotowość do pozyskiwania nowych kompetencji to bardzo ważna cecha, która przyda się osobom nie tylko z branży UX. Z racji dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości, czasami trudno jednak zdiagnozować w którym kierunku warto się rozwijać. Może w tym pomóc narzędzie UX Skills Map. Dzięki gotowym mapom kompetencji przygotowanym dla poszczególnych stanowisk takich jak np. UX Designer, Product Owner czy Badacz/Analityk można w prosty sposób sprawdzić, które kompetencje już się posiada, a które warto jeszcze rozwinąć. Taka diagnoza może pomóc przy wyborze odpowiedniego szkolenia oraz planowaniu ścieżki kariery.

Coś dla leaderów

Zupełną nowością jest także pierwszy w Polsce program rozwojowy dla liderów zespołów UX/CX/SD – UXalliance Design Leader Masterclass. Design Leaders Masterclass to przestrzeń, gdzie liderzy UX/CX/SD uczą się od ekspertów oraz od siebie tego, jak świadomie prowadzić zespoły i kompetencje projektowe w organizacji. Liderzy, którzy rozumieją zarówno design jak i biznes, mają największy potencjał by osiągać ambitne cele, budować zmotywowane zespoły i… rozwijać swoją karierę – mówi Wojciech Chojnacki, Strategy Director w Symetrii oraz pomysłodawca programu.

Program składa się z 7 całodniowych sesji, które będą dotyczyły takich obszarów jak:

zarządzanie badaniami,

zarządzanie designem,

ludzie, kultura,

mierniki,

strategia,

liderstwo designu

Wśród trenerów znaleźli się eksperci nie tylko z Polski, ale też z Hiszpanii, Kanady czy Szwajcarii. Udział w programie UXalliance Design Leaders Masterclass będzie więc okazją do wymiany wiedzy z leaderami działającymi w różnych zakątkach świata.

Kurs Design Leaders Masterclass jest oparty o model dojrzałości designu stworzony przez UXalliance – międzynarodowe stowarzyszenie zrzeszające ekspertów UX z całego świata. UXalliance Design Maturity Model uwzględnia 6 wymiarów i 30 szczegółowych aspektów opisujących jak skuteczniej budować w organizacji kompetencje, praktyki i kulturę wspierającą UX/CX/design.

Więcej informacji tutaj: https://uxupgrade.pl/szkolenia/design-leaders-masterclass

[ez-toc]

Barbara Bilon
Marketing Specialist
Podziel się

Similar articles

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany
Wymagane pola są oznaczone *