komptencje ux

Kompetencje UX – must have na 2021 rok

Rok 2020 pokazał nam, że trudno jest być czegokolwiek pewnym. Pandemia miała także duży wpływ na branżę user experience. Okazało się, że badania czy szkolenia UX realizowane w pełni zdalnie są równie efektywne jak te standardowe. A jak to wygląda z kompetencjami UX? Czy w 2021 r. potrzebujemy zupełnie innych umiejętności?

Kompetencje UX 2020

Od stycznia do września 2020 przeprowadziliśmy badanie ilościowe, które miało na celu zdiagnozowanie kompetencji w zakresie UX, wszystkich osób, które wypełniły ankietę.  Zapytaliśmy o poziom znajomości metod i narzędzi UX w obszarze projektowania, badań, zarządzania produktem. Pytaliśmy także, które z kompetencji UX respondenci chcą rozwijać w najbliższym czasie. Wśród najczęściej wskazywanych obszarów, w których badani czują potrzebę rozwoju były wskazywane m.in. wytyczne dla stylu treści, UX Writing, dostępność, budowanie kompetencji UX w zespole, Design Sprint, definicja mierników UX czy dokumentowanie interfejsu.

kompetencje

Postanowiliśmy więc wyjść naprzeciw tym oczekiwaniom i przygotowaliśmy 5 zupełnie nowych szkoleń, które będą dostępne na platformie UX Upgrade:

– Wprowadzenie do UX Writingu
– Dostępność w pigułce
– Podstawy projektowanie w Figmie
– Analityka dla zaawansowanych
– Design Sprint dla zaawansowanych

W ramach powyższych szkoleń, uczestnicy będą mieć szansę rozwijać swoje kompetencje zarówno z projektowania (treści czy interfejsów), tworzenia dostępnych produktów cyfrowych, czy zaawansowanej analityki.

Nowe spojrzenie na projektowanie

Osoby, które wzięły udział w naszej ankiecie najczęściej pełnią lub chciałyby pełnić w zespole role związane z projektowaniem, czyli UX Designer (69%) oraz UI Designer (40%). Dotychczas na platformie UX Upgrade były dostępne szkolenia z projektowania, z wykorzystaniem oprogramowania Axure. W związku z tym, że zauważyliśmy rosnące potrzeby rozwoju w tym obszarze, postanowiliśmy uruchomić nowy kurs “Podstawy projektowania w Figmie”. Szkolenie przyda się wszystkim osobom, które chcą poznać narzędzia do zespołowego projektowania interfejsów. Uczestnicy będą mieli szansę odkryć tajniki Figmy, ale także stworzyć własny, interaktywny prototyp korzystając z gotowej biblioteki elementów” –  mówi Witold Janiszewski, trener szkolenia.

Nowością jest także szkolenie “Dostępność w pigułce”. Znajomość podstaw projektowania uniwersalnego oraz zasad tworzenia dostępnych produktów cyfrowych to kompetencje, które przydadzą się przede wszystkim każdemu UX/UI Designerowi, ale skorzystają także developerzy czy Product Ownerzy. Warto pamiętać, że projektowanie treści jest równie ważne jak projektowanie interfejsów, stąd decyzja o uruchomieniu szkolenia z zakresu UX Writingu. Coraz więcej organizacji zauważa, że umiejętność pisania jest niezbędna w zespole projektowym. Moje szkolenie odpowiada na tę potrzebę. Wprowadzę Cię w temat i wskażę dalszą drogę. Pokażę Ci też jak wygląda praca UX Writera w zespole i nauczę Cię jak tworzyć dostępne i inkluzywne treści – mówi Kalina Tyrkiel, trenerka szkolenia Wprowadzenie do UX writingu.

Zdiagnozuj czego potrzebujesz

Gotowość do pozyskiwania nowych kompetencji to bardzo ważna cecha, która przyda się osobom nie tylko z branży UX. Z racji dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości, czasami trudno jednak zdiagnozować w którym kierunku warto się rozwijać. Może w tym pomóc narzędzie UX Skills Map. Dzięki gotowym mapom kompetencji przygotowanym dla poszczególnych stanowisk takich jak np. UX Designer, Product Owner czy Badacz/Analityk można w prosty sposób sprawdzić, które kompetencje już się posiada, a które warto jeszcze rozwinąć. Taka diagnoza może pomóc przy wyborze odpowiedniego szkolenia oraz planowaniu ścieżki kariery.

Coś dla leaderów

Zupełną nowością jest także pierwszy w Polsce program rozwojowy dla liderów zespołów UX/CX/SD – UXalliance Design Leader Masterclass. Design Leaders Masterclass to przestrzeń, gdzie liderzy UX/CX/SD uczą się od ekspertów oraz od siebie tego, jak świadomie prowadzić zespoły i kompetencje projektowe w organizacji. Liderzy, którzy rozumieją zarówno design jak i biznes, mają największy potencjał by osiągać ambitne cele, budować zmotywowane zespoły i… rozwijać swoją karierę – mówi Wojciech Chojnacki, Strategy Director w Symetrii oraz pomysłodawca programu.

Program składa się z 7 całodniowych sesji, które będą dotyczyły takich obszarów jak:

  • zarządzanie badaniami,
  • zarządzanie designem,
  • ludzie, kultura,
  • mierniki,
  • strategia,
  • liderstwo designu

Wśród trenerów znaleźli się eksperci nie tylko z Polski, ale też z Hiszpanii, Kanady czy Szwajcarii. Udział w programie UXalliance Design Leaders Masterclass będzie więc okazją do wymiany wiedzy z leaderami działającymi w różnych zakątkach świata.

Kurs Design Leaders Masterclass jest oparty o model dojrzałości designu stworzony przez UXalliance – międzynarodowe stowarzyszenie zrzeszające ekspertów UX z całego świata. UXalliance Design Maturity Model uwzględnia 6 wymiarów i 30 szczegółowych aspektów opisujących jak skuteczniej budować w organizacji kompetencje, praktyki i kulturę wspierającą UX/CX/design.

Więcej informacji tutaj: https://uxupgrade.pl/szkolenia/design-leaders-masterclass

Damy Ci znać o nowych wpisach

(publikujemy ok. 2 artykuły miesięcznie).

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *