W stronę śledzenia umysłu

Wyniki śledzenia wzroku widział już chyba każdy kto ma choć lekką styczność z projektowaniem serwisów WWW. Z drugiej strony, powody powstawania takich a nie innych zapisów eye tracking, czyli w skrócie to „jak ludzie patrzą”, pozostaje owiane tajemnicą.

Wydana w zeszłym roku książka Orienting of Attention stanowi dobre, a przy tym łatwo przyswajalne kompendium wiedzy na temat mechanizmów rządzących kierowaniem uwagi wizualnej. Pozycja nie jest poświęcona eye trackingowi jako takiemu, a już na pewno nie jego wykorzystaniu w projektowaniu serwisów internetowych. Pozwala natomiast uporządkować sobie wiedzę na temat postrzegania i spojrzeć na całość zagadnienia, o którym wciąż wszystkiego nie wiemy, a które mocno wpływa (lub powinno wpływać) na zasady projektowania interfejsów.
Czego dowie się z niej laik? Chociażby:

  • jak funkcjonuje skupienie uwagi wizualnej,
  • dlaczego wzrok działa głównie na zasadzie skoków i zatrzymań,
  • czy uwaga człowieka może być kierowana niezależnie od gałek ocznych, a jeśli tak, to jaki jest związek między jednym a drugim.

Patrząc z punktu widzenia zastosowaniu eye trackingu do badań user experience szczególnie interesujący jest ten ostatni temat – eye tracking sprawdza gdzie skupiony jest wzrok człowieka, a nie jest w stanie kontrolować jego uwagi. Płynące z eksperymentów wnioski wskazują jednak na mocne powiązanie między uwagą a ruchami gałek ocznych, gdzie często drugie jest bliskim następstwem pierwszego.

Poniżej krótki filmik obrazujący czym jest eye tracking:


Orienting of Attention to publikacja ze świata nauki, a nie biznesu – zamiast szczegółowych porad mówiących jak zaprojektować przycisk na stronę, dowiemy się raczej jak szybko człowiek reaguje na bodźce i co wpływa na siłę tej reakcji. Oznacza to mniej praktyczne podejście, ale i większą wiarygodność i uniwesalność treści. Pochwalić należy też formę książki – jasne przedstawione wnioski są zawsze poprzedzane ilustrowanymi opisami nieraz bardzo nietypowych eksperymentów. Niektóre mają wręcz charakter historyczny – najstarszy z opisanych miał miejsce już w 1866 roku.
Więcej:
Serwis poświęcony książce
Fragmenty książki z Google Books
Publikacja Wojtka Chojnackiego na temat kierowania uwagi
Więcej publikacji Symetrii
Eye tracking w Symetrii

Damy Ci znać o nowych wpisach

(publikujemy ok. 2 artykuły miesięcznie).

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *