fbpx

Kiedy wprowadzone zostały ograniczenia przemieszczania się, a dystans społeczny stał się normą, w społeczności badaczy dzwony zaczęły bić na alarm. Komunikacja interpersonalna i interakcja międzyludzka jest sercem tego, co robimy. Co się stanie, gdy nie będziemy mogli podróżować i spotykać się z użytkownikami?Jako Symetria należymy do UXalliance, będącej międzynarodową organizacją badawczą, której członkowie bardzo blisko ze sobą współpracują i nieustannie dzieląc się doświadczeniami. W UX Alliance uczymy się od siebie nawzajem, zwłaszcza teraz, gdy COVID-19 się rozprzestrzenia. Poniżej wrzucamy kilka porad, żeby ułatwić Wam badania globalne w czasach zarazy. 

#1 Rozważ możliwe opcje: opóźnienie vs kontynuacja

Produkty nadal potrzebują rozwoju i ulepszenia, w przeciwnym razie potencjalne zyski zostaną utracone (a zespoły nie mogą być bezczynne). 

Opcje są następujące: 

  • Przesuń termin badania i poczekaj, aż sytuacja się wyklaruje. Bądź świadom tego, że może to potrwać miesiące. 
  • Kontynuuj projekt bez zaangażowania użytkownika, ryzykując stworzenie produktów poniżej optymalnego poziomu jeszcze długo po zniknięciu koronawirusa.  
  • Kontynuuj badaniaale z pewnymi ulepszeniami i dodatkami. 

#2 Korzystaj z lokalnych firm prowadzących badania UX

Dobra nowina jest taka, że badania UX są obecnie badaniami globalnymi i istnieją agencje UX, które zapewniają swoje usługi i pomagają tym, którzy nie mogą podróżować. Wiele z nich jest przyzwyczajonych do pracy zdalnej dla międzynarodowych klientów. Tak naprawdę, to jest sedno naszej pracy w UXalliance. Lokalne agencje UX mogą zostać oczami, uszami czy rękami zespołów w społeczeństwie, umiejscawiając badania, streamingując sesje i dzieląc się nagraniami. Wpływ COVID-19 różni się w znacznym stopniu i lokalni badacze wiedzą co jest osiągalne w danym regionie (rozumieją i znają też wszelkie potrzebne poprawki, np. wtedy, kiedy przepustowość łącza nie jest zbyt dobra).

#3 Zaimplementuj procedury bezpieczeństwa, żeby uspokoić respondentów i chronić zarówno ich jak i badaczy.

Problem z wirusem dotyczy przede wszystkim dobrej higieny, ale zauważyliśmy już dodatkowe środki bezpieczeństwa. Różnią się one stopniem w zależności od lokalnego statusu COVID-19. 

WHO opublikowało szczegółowe wytyczne, link poniżej:

https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/advice-for-public 

Jeśli chodzi o rekrutację, sugerujemy modyfikację wytycznych do rekrutacji, w celu wyeliminowania potencjalnych uczestników, którzy mogliby zarazić wirusem siebie albo przedstawicieli grup ryzyka. Dodatkowo, zaplanuj sobie ekstra sloty w przypadku nieobecności badanego albo własnej kwarantanny. 

Dla bezpieczeństwa uczestników, dokładaj dodatkowych starań, aby zdezynfekować dotykane powierzchnie pomiędzy sesjami, przestrzegaj zasad higieny wytyczonych przez WHO oraz zachowaj odpowiednią odległość pomiędzy moderatorem i respondentem podczas sesji.  

#4 Zmodyfikuj metody badawcze

Badania mają miejsce nawet w najbardziej zainfekowanych państwach. Wybór modyfikacji zależy od celu badania. 

Pracochłonne badania są najbardziej podatne na zakłócenia. Jak możesz zanurzyć się w doświadczenia użytkownika, który jest na drugim końcu świata podczas, gdy Ty jesteś uziemiony? Badania dzienniczkowe połączone z warsztatami kooperacji z lokalnymi badaczami są świetnym obejściem tego problemu. Lokalni badacze mogą przeprowadzić pogłębienie danego zagadnienia w kontekście, nagrać je i przeprowadzić Cię przez szczegółowe spostrzeżenia podczas sesji podsumowującej. Tak właściwie, może to zadziałać nawet lepiej, ponieważ Ty jako obcokrajowiec nie będziesz wtedy uprzedzał uczestników i zrozumiesz lokalne zachowania społeczne. W połączeniu z dzienniczkami i filmikami nagrywanymi przez użytkowników może to być świetny sposób na przybliżenie Ci życia użytkowników.  

Grupy fokusowe są również na przegranej pozycji (to nie jest dobry moment na zbieranie w jednym miejscu grupy obcych sobie ludzi w ciasnej przestrzeni)Zauważyliśmy możliwość pomocy technologii w tym zakresie poprzez użycie zdalnych hangoutów video i innych forumNarzędzia do współpracy, takie jak Whimsical, Miro czy Mural, mogą również zachęcać uczestników do pracy we wspólnej przestrzeni cyfrowej. W piątek, 13 marca 2020, włoski zespół w Assist Digital w Mediolanie, przeprowadził pierwszą zdalną grupę fokusową.  Skorzystał z kilku wspomnianych wyżej narzędzi, w celu umożliwienia uczestnikom interakcji pomiędzy sobą.  

Przyjrzeliśmy się każdemu rodzajowi badań i odkryliśmy kilka ciekawych możliwości uzyskania głębi wyników, z kilkoma poprawkami tu i tam. Testowaliśmy je, powtarzaliśmy i ulepszaliśmy. Optymalna konfiguracja będzie zależała od potrzeb badawczych. Jeśli potrzebujesz jakiejś pomocy w tej kwestii, skontaktuj się nami.  

#5 Zaplanuj pracę pod kątem różnych stref czasowych

Jeżeli nie podróżujesz w celu badań międzynarodowych, będziesz zmuszony pracować bardziej efektywnie pomimo różnic w strefach czasowych. To naturalna przeszkoda, z którą UXalliance pracuje już od jakiegoś czasu.  

Znalezienie wspólnego czasu jest kluczem do odpraw i podsumowań zespołów oraz sesji pilotażowych. Oprócz tego, możesz korzystać z obszernych list kontrolnych do zadań, które mogą dziać się niesynchronicznie. Współpraca z partnerami badawczymi zaznajomionymi z testami globalnymi gwarantuje sprawność przebiegu tego procesu.

#6 Spróbuj obejść problem ograniczeń technicznych

Streamingi video i dzielenie ekranu są możliwe na różnego rodzaju platformach – to bardzo efektywne narzędzia. Są one przystępne w wielu regionach świata, ale ograniczona przepustowość łącza może zakłócić działanie niektórych funkcji.  

Istnieją trzy możliwe scenariusze zdalnej obserwacji: 

Brak ograniczeń technologicznych dla streamingu – najlepszy z możliwych scenariuszy to taki, w którym obserwujesz sesję w czasie rzeczywistym. W takiej sytuacji współpracujesz z lokalnym zespołem używając czatu online. Jest to możliwe w wielu krajach, szczególnie w głównych miastach. W większości sytuacji istnieje duża doza przypadkowości w tej kwestii.  

Niestabilna przepustowość łącza – obserwacja w czasie prawie rzeczywistym wiąże się z opóźnieniem od 5 do 10 minut względem realnego czasu sesji. Opóźnienie tworzy bufor, który zapewnia ciągłość oglądania, w przypadku dużych wahań przepustowości w danym kraju.  

Lokalni badacze będą o tym wiedzieć i mogą pomóc zdalnym obserwatorom, przeprowadzając ich przez możliwości współpracy z badaczami. Sesje są zazwyczaj sekwencjonowane, aby zapewnić feedback nieustające zaangażowanie obserwatorów.  

Niewystarczająca przepustowość łącza – opóźnienie w przesyłaniu video może być używane w przypadku, gdy przepustowość łącza jest zbyt ograniczona. W takiej sytuacji, video z sesji jest przesyłane albo bezpośrednio po sesji albo w ciągu kilku godzin od jej zakończenia. Przy dobrze przygotowanej odprawie, nadzorowaniu i okresowych raportach nadal możliwe jest zaangażowanie zdalnych obserwatorów. 

Jedna rzecz jest jasna: jesteśmy w bezprecedensowym okresie. COVID-19 daje nam unikatowe wyzwania w przeprowadzaniu badań globalnych. Jednakże, jak Rahm Emanuel powiedział: „Nigdy nie pozwól, aby poważny kryzys poszedł na marne”. Przystosujmy się zatem do tej sytuacji i sprawmy, żeby była dla nas jak najbardziej przydatna i użyteczna. Dobre wieści są takie, że nigdy wcześniej nie mieliśmy tak dobrej technologii i know-how, żeby poradzić sobie z takimi wyzwaniami.

Zachowaj spokój i badaj dalej!

[ez-toc]

Podziel się

Similar articles

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany
Wymagane pola są oznaczone *