UX Books Club w Poznaniu

Wczoraj miało miejsce spotkanie UX Books Club w Poznaniu. Celem tego typu spotkań, odbywających się regularnie na całym świecie jest otwarta dyskusja i wymiana doświadczeń w oparciu o przeczytaną literaturę branżową.

W czasie pierwszego spotkania omówiona została książka Marka Kasperskiego i Anny Boguskiej-Torbicz „Projektowanie stron www. Użyteczność w praktyce”.

Na poznańskim spotkaniu przyjęliśmy formułę otwartej dyskusji, każdy uczestnik zapoznał się z książką i miał za zadanie przedstawić skrótowo najważniejsze wątki z omawianego rozdziału, określić co mu się podoba, a czego jego zdaniem zabrakło w książce. Szczególny nacisk położyliśmy na kwestie związane z odniesieniem omawianych tematów do praktycznych problemów z którymi każdy z uczestników w mniejszym lub większym stopniu miał do czynienia.
Na pierwszy ogień poszły zagadnienia związane z prototypowaniem, od sortowania kart poprzez makiety papierowe po projektowanie w programach komputerowych takich jak np. Axure. Ciekawymi wnioskami z realizacji projektu dla UAM podzielili się z nami Bartosz Mozyrko i Kamil Kaczmarek. W tym kontekście dyskutowaliśmy również o optymalnej liczbie kart oraz liczebności grupy badawczej.
Największe zastrzeżenia dotyczące rozdziału o card storting dotyczyły analizowania zebranych danych. Z kolei w przypadku prototypowania komputerowego zabrakło wyszczególnienia w książce ogólnych zasad, jakimi powinien się kierować architekt informacji przestępując do opracowywania nowej koncepcji serwisu.
Wszyscy zgodziliśmy się co do tego, że pozycja Kasperskiego i Boguskiej to wręcz idealna lektura dla osób, które rozpoczynają swoja przygodę z Web Usability. Dzięki bardzo przejrzystej formie, dużej liczbie odwołań do literatury i pokazaniu działania współczesnych narzędzi warsztatu UX, książka stanowi doskonały wstęp do dalszych poszukiwań UX-owego debiutanta.
„Projektowanie stron www. Użyteczność w praktyce” jest naszym zdaniem również bardzo dobrym materiałem edukacyjnym dla Klientów, materiałem dzięki któremu Klient będzie w stanie lepiej zrozumieć UCD i Web Usability, a co za tym idzie współpraca z agencją przebiegać będzie sprawniej.
Na razie jeszcze jesteśmy na etapie rozruchu, ale po pierwszym spotkaniu jest bardzo duża chęć jego kontynuacji, staramy się również dotrzeć z informacją o rozpoczęciu naszej działalności do osób zainteresowanych tematem Web Usability w Poznaniu.
Post ten jest również apelem do osób, które chciałby poszerzyć swoją wiedzę z tego zakresu, spotkać się, podyskutować w miłej atmosferze i wymienić się swoimi doświadczeniami.
Następne spotkanie z cyklu UX Books odbędzie się 21 maja, o godzinie 18:30 w siedzibie Symetrii na ulicy Wyspiańskiego 10/3, dalej będziemy rozpracowywać książkę Marka Kasperskiego i Anny Boguskiej, skupimy się na rozdziale trzecim czyli badaniach z użytkownikami. Książka przypadła nam do gustu i nie chcemy tak od razu na jednym spotkaniu jej skonsumować.

Podsumowanie:

Damy Ci znać o nowych wpisach

(publikujemy ok. 2 artykuły miesięcznie).

Komentarze (2)

  • Witam,
    kiedy nastepne spotkanie? Bo juz lekko nie aktualny wpis „Następne spotkanie z cyklu UX Books odbędzie się 21 maja, o godzinie 18:30 ” 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *