[Infografika] Dlaczego Project Manager potrzebuje User Experience? – wyniki badań

Metody UX w Project Management to infografika opublikowana przez Symetrię we współpracy z UX Alliance. Obrazuje ona wyniki badań, które przyczyniły się do powstania Certyfikatu UX-PM. Materiał ukazuje punkt widzenia Project Managerów, poziom znajomości metod UX, jakim dysponują oraz przykłady ich stosowania.

Z badań wynika, że Project Managerowie zauważają braki w obszarach związanych z UX w rozwijanych przez nich produktach i usługach. Często nie wiedzą jednak, jakie metody UX wykorzystać lub jak oszacować ich skuteczność. Chcąc poprawić doświadczenie użytkownika, najczęściej testują własne pomysły lub zlecają działania UX agencji zewnętrznej. Zdarza się jednak, że mają oni problem z weryfikacją efektów jej pracy. Najchętniej zaangażowaliby do swoich zespołów UX Product Managerów, czyli osoby wytyczające kierunek rozwoju produktu i jego cech, których głównym celem jest zaspokojenie potrzeb docelowych odbiorców.

„Światy Project Managementu i User Experience dzieli luka, która nie pozwala przedstawicielom obu dziedzin czerpać ze swoich doświadczeń. Z jednej strony ze względu na wartość, jaką niesie za sobą projektowanie zorientowane na użytkownika działania UX zyskują na popularności, nadal jednak mało jest wiedzy dotyczącej włączania ich do projektów. Z drugiej natomiast praktycy UX nie zawsze rozumieją wyzwania Project Managementu, przez co mogą nie dostarczać maksymalnej wartości na danym etapie projektu.”
Wojtek Chojnacki, Strategy & Development Leader, Agencja UX Symetria

Badanie miało charakter międzynarodowy i odbyło się w 6 krajach na 3 kontynentach. Wzięli w nim udział profesjonaliści, na co dzień zarządzający projektami, jak i osoby odpowiedzialne za rozwój produktów i usług. Badani reprezentowali różnorodne typy organizacji, co skutkowało zdywersyfikowanymi budżetami projektów i odmiennym stażem pracy. Proces badawczy wykorzystywał metodologię UX Alliance – pierwszej, globalnej sieci ekspertów UX. Głównymi narzędziami, z których korzystali eksperci były wywiady grupowe (FGI) oraz indywidualne wywiady pogłębione (IDI).

W efekcie powstał skondensowany obraz perspektywy Project Managerów względem UX, który prezentuje poniższa infografika. Przeprowadzone badania były jednym z etapów tworzenia międzynarodowego certyfikatu UX-PM.

Metody UX w Project Management – Infografika

Damy Ci znać o nowych wpisach

(publikujemy ok. 2 artykuły miesięcznie).

Komentarze (5)

  • Ciekawa infografika.. i żywy przykład user experience w świecie zdominowanym przez graficzny przepływ informacji. Życzyłbym sobie jeszcze, żeby google przeszło na analizę stron pod względem UX, nie wiem tylko na ile to możliwe.. sam teoretycznie potrafię wymyślić kilka algorytmów w tym pomocnych, nie wiem jak by to wyszło w większej skali. Tak czy siak seo by na tym skorzystało, jeśli się nie mylę w yandexie już ux wchodzi jako mocny czynnik rankujący.

  • Witam, też chciałabym poznać cenę certyfikacji, bo projekt jest naprawdę ciekawy. Btw świetna infografika 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *