Product Camp 2015 – relacja z wydarzenia

Pod koniec maja w gdyńskim PPNT miał miejsce Product Camp 2015, w którym miałem okazję uczestniczyć. Była to druga edycja spotkania (wcześniej odbywającego się pod nazwą UX Camp), które mimo swojej barcampowej formuły niosło ze sobą bardzo duży ładunek merytorycznej treści. Zdradzając nieco fakty uważam, że był to obowiązkowy punkt na UX-owej mapie wydarzeń w tym roku, wyjaśnienie powodów mojej opinii oraz opis najbardziej interesujących prelekcji zawarłem w poniższej relacji z wydarzenia.

Warsztatowa rozgrzewka

Merytoryczny kop czekał już na samym początku imprezy. Dzień przed samą konferencją była możliwość uczestnictwa w jednym z trzech równolegle odbywających się warsztatów. Mój wybór padł na „Kreatywne warsztaty”. Andy Budd, który je prowadził, rozpoczął od podzielenia się swoim doświadczeniem w prowadzeniu spotkań z interesariuszami oraz zaprezentował narzędzia, którymi sam się posługuje. Kolejnym krokiem było sprawdzenie tej wiedzy na zadanym przykładzie, pod bacznym okiem Andy-ego mogliśmy poćwiczyć korzystanie z niektórych ze wskazanych narzędzi.

Barcampowe sedno

Drugi dzień pobytu w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni był w całości przeznaczony na wystąpienia. Po oficjalnym rozpoczęciu przyszła pora na… ustalenie agendy konferencji. Równolegle odbywało się sześć wystąpień, co pozwoliło na przeprowadzenie niemal 50 spotkań o różnym charakterze. Była to zarazem największa wada, jak i zaleta Product Campu. Wada, ponieważ niekiedy trudno było dokonać wyboru – którego z prelegentów wysłuchać. Zaleta, bo brak czasu i szybkie tempo dało uczestnikom maksymalne nasycenie konkretami (przynajmniej podczas każdego z wystąpień w których miałem przyjemność uczestniczyć).

harmonogram

Wiedza i doświadczenie

Około półgodzinny pitch mógł być omówieniem techniki projektowej (Łukasz Przywarty, Bez hamburgera), badawczej (Monika Laskowska-Kac, Analityka internetowa w służbie UX) czy też prezentacją konkretnego case-a (Divante, Nowy plus.pl). Taka różnorodność pozwoliła na wymianę doświadczeń w wielu obszarach.

Poniżej opisuję tylko wybrane prelekcje. Nie sposób opisać wszystkie, w których uczestniczyłem, gdy każda z nich była ciekawa.

Monika Laskowska-Kac, Analityka internetowa w służbie UX

Wnioski po badaniach z użytkownikami zestawione z danymi pochodzącymi np. z Google Analytics wspomagają podjęcie decyzji o tym, czym i w jakiej kolejności powinniśmy się zająć, aby usprawnić nasz serwis.

Za pomocą analityki możemy poznać skalę problemów, jakie zaobserwowano podczas badań. Na tej podstawie wykonujemy projekt i wdrożenie zmian. Następnie należy zweryfikować nowe rozwiązanie poprzez testy A/B.

Priorytetyzowanie rozpoznanych problemów odbywa się na podstawie określenia:

  • jak ważna dla użytkowników jest strona, na której znaleziono problem,
  • jaki jest potencjał wzrostu (np. możliwość znacznego obniżenia bounce rate),
  • ile czasu należy poświęcić na wdrożenie zmiany.

W powyższej metodyce istotne jest posługiwanie się wcześniej zdefiniowanymi personami oraz mapą podróży użytkownika. Wyniki z tych narzędzi pozwalają na wyznaczenie najważniejszych elementów styku definiowanie celów w narzędziu analitycznym.

Łukasz Przywarty, Bez hamburgera

Podczas swojego wystąpienia Łukasz prezentował, w jaki sposób ikona oraz mechanizm hamburgera mogą być odbierane przez użytkowników. Jako zagrożenie wskazał:

  • niepoprawną interpretację (np. odczytanie hamburgera jako część logotypu drogerii Sephora),
  • brak świadomości na temat działania mechanizmu oraz zawartości, którą może prezentować.

Najcenniejsze w prelekcji było jednak wskazanie przykładów alternatywnych rozwiązań. W dużej mierze nie były to statyczne zrzuty ekranu, a animacje pokazujące dokładnie sposób działania omawianych elementów.

Czy udało się przekonać wszystkich uczestników, aby nie stosować hamburgera? Z moich obserwacji wynika, że nie. Warto podchodzić do tego rozwiązania z dystansem. Z biegiem czasu dowiemy się, czy hamburger nie stanie się konwencją znaną w takim stopniu, że różni użytkownicy świadomie będą się nim posługiwać.

Anna Rodyno i Andrzej Bogatko (Divante), Case study: Plus.pl

Jednym z wystąpień, które pokazywało realizację projektu z perspektywy agencji, było case study dotyczące nowego serwisu internetowego Plus.pl. Anna i Andrzej opowiadali o kolejnych etapach prac, zasobach, którymi je realizowali oraz założeniach, które zostały przyjęte do zrealizowania.

Wystąpienie wspierali konkretnymi liczbami, które pokazywały uczestnikom jaka jest faktyczna skala tego rodzaju przedsięwzięć.

Prezentacja obejmowała ogólny proces, w jakim został zrealizowany projekt, uwzględniający m. in. metodologię RITE (Rapid Iterative Testing and Evaluation), dobór członków zespołu, czy przygotowanie dokumentacji (guidelines).

Zostały również wskazane konkretne narzędzia, którymi posługiwano się na różnych etapach. Były to na przykład glosariusz terminów, mapy empatii, benchmarki czy design studio. Mogliśmy poznać również takie „smaczki”, jak dobór wartości breakpoint-ów dla Responsive Web Design, liczbę kreacji graficznych czy problemy, które pojawiły się podczas realizacji.

Mocne zakończene

Keynote speech formalnie zamykający Product Camp (nieformalnie trwał jeszcze długo pośród piasków sopockiej plaży…) poprowadził Andy Budd. Wystąpienie przede wszystkim zmotywowało do tego, aby podjąć się ogromu pracy, która pozwoli spojrzeć szerzej na zależności zachodzące w realnym świecie oraz rozumieć innych, ich problemy i warunki w których funkcjonują.

One more thing… Organizacja

Na koniec relacji chciałbym zwrócić uwagę na organizację całego przedsięwzięcia. To, w jaki sposób całe wydarzenie zostało zrealizowane, nawet mimo niespodziewanych trudności (brak prądu w części miasta), zasługuje na nie mniejsze wyróżnienie niż zapewniony poziom merytoryczny.

Zadbano o każdy, najdrobniejszy szczegół: świetną przestrzeń – PPNT, before i after party, konkursy – przed oraz w trakcie konferencji, pyszny lunch i poczęstunki, a nawet DJ!

Ogromy profesjonalizm podany w luźnej formie zrobił spore wrażenie na wielu osobach, z którymi rozmawiałem.

lunch

Do zobaczenia na następnym Product Camp!

Piotr Sałata UX Specialist | Symetria

Źródło zdjęć: facebook.com/uxcamppl, Autor: Marek Szeremeta/ Emesz

Damy Ci znać o nowych wpisach

(publikujemy ok. 2 artykuły miesięcznie).