We make users buy

Proud member of UX Alliance

Odcięcie długiego ogona

Odcięcie długiego ogona

Do naszego kraju informacje o zachodnich trendach docierają z opóźnieniem. Zwykle dowiadujemy się o nowych pomysłach, innowacjach i trendach, dopiero wtedy kiedy już wygasają i są zastępowane przez nowe zjawiska i teorie. Co nie znaczy, że nie można zarabiać dzięki naśladownictwu, choć czasem warto trochę poczekać i sprawdzić czy kolejna rewolucja rzeczywiście wyniesie lud na barykady, lub innymi słowy odniesie masowy sukces.

W przypadku rynku muzycznego, na Zachodzie, a szczególnie w krajach anglojęzycznych od dawna funkcjonowały serwisy promujące undergroundowych wykonawców. Na przekór zasadom ekonomii i wielkim koncernom fonograficznym, ruch muzyczny koncentrujący się na niszowych serwisach muzycznych miał nadzieje na osiągnięcie przynajmniej lokalnego sukcesu.

Teoria długiego ogona Chrisa Andersona była kamieniem milowym takiego myślenia, a wydanie płyty Radiohead „In Rainbows” w Intrencie i płacenie za nią co laska przez użytkownika, miało być praktyczną realizacją tez Andersona. Podobnie zresztą sprawa przedstawiała się z internetowym towarem eksportowym z Wysp: Arctic Monkeys.

Long Tail to nic innego jak możliwość zarabiania na niszowych nagraniach muzycznych w Internecie, dzięki docieraniu do szerokiego grona osób zainteresowanych nie mainstreamowym contentem. Według tej teorii, serwisy mogły zarabiać na niszowej muzyce, równie dobrze jak na hitach, właśnie dzięki możliwości szerokiej dystrybucji muzyki do użytkowników na całym świecie.

Teoria ta jednak okazał się fałszywa, dane statystyczne nie potwierdzają tego jakoby muzyka niszowa zarabiała na siebie, a długi ogon prędzej czy później będzie musiał odpaść. Pytanie tylko, co w takim razie z możliwościami zarabiania w sieci na niszowych przedsięwzięciach muzycznych? Czy nadal tradycyjna dystrybucja za pomocą machiny koncernów fonograficznych jest koniecznym warunkiem masowego sukcesu każdej garażowej kapeli?

Poniżej fragment artykułu traktującego o końcu teorii Andersona:

Prof. Elberse looked at data for online video rentals and song purchases, and discovered that the patterns by which people shop online are essentially the same as the ones from offline. Not only do hits and blockbusters remain every bit as important online, but the evidence suggests that the Web is actually causing their role to grow, not shrink.

Więcej:

Przeczytaj też:

2 komentarzy

 1. Tomek - 04.03.2009 22:03

  Hmm, proponuję, żeby autor tego artykuliku zapoznał się szerzej z tematyką związaną z długim ogonem i jego zastosowaniem w różnych dziedzinach e-marketingu. Najlepiej zacząć na przykładzie Amazon.com, a skończyć np. na SEM, po to żeby potem nie pisać takich bzdur:

  Long Tail to nic innego jak możliwość zarabiania na niszowych nagraniach muzycznych w Internecie

  Pozdrowienia dla ekipy z Symetrii :)

    Cytuj  Odpowiedz

 2. Mariusz Dziechciaronek - 05.03.2009 08:46

  W tym kontekście, takie uproszczone przedstawienie zjawiska w odniesieniu do dystrybucji muzyki w sieci, jest moim zdaniem jak najbardziej poprawne.

    Cytuj  Odpowiedz

SkomentujAutorzy

Autorem bloga jest agencja e-biznes Symetria.

Od 1998 roku doradzamy i wykonujemy wdrożenia dla największych polskich firm.

Specjalizujemy się w obsłudze projektów związanych z prowadzeniem biznesu w sieci.

Doświadczenie Symetrii budują także, odnoszące sukces, własne projekty: Sympatia.pl, Vitalia.pl oraz Trener.pl.

Dowiedz się więcej o autorach bloga

Newsletter

Zapis na newsletter oznacza akceptację regulaminu.

Ostatnie komentarze

Bartek

Zwrócenie uwagi na swoją aplikacje jest bardzo ważne, ale to nadal tylko początek :) Fajnie opis...

Konto bankowe przez internet

Przez internet idzie aktualnie załatwić praktycznie wszystko. Należy jednak dbać o swoją prywat...

SEMPIRE Pozycjonowanie stron

Świetnie byłoby mieć wszystkie te przydatne informacje w jednej aplikacji.

Łukasz

Chwilami korzystanie z narzędzi może przypominać walkę nie o klienta, ale z klientem tworząc na...

Paweł Mansfeld

Odpowiedź na to pytanie jest w wadach zaletach - coś za coś. Nawet niewielkie poprawy w obszarze...

Tel.: 61 864 36 55 E-mail: biuro@symetria.pl
Agencja Interaktywna Symetria jest częścią Grupy Symetria